Mirosław Leplawy


Mirosław Leplawy to niezwykle istotna postać w dziedzinie chemii organicznej. Urodził się 22 września 1922 roku w Kostrzynie, a swój żywot zakończył 30 maja 2007 roku w Łodzi. Jego dokonania oraz wkład w rozwój nauki są godne szczególnej uwagi.

Leplawy był profesor w Politechnice Łódzkiej, gdzie swoją pasję do chemii przekazywał młodemu pokoleniu naukowców. Jego prace badawcze i dydaktyczne przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny w Polsce.

Życiorys

W 1943 roku Mirosław Leplawy rozpoczął swoje studia chemiczne w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej, która powstała w trakcie okupacji w obrębie Politechniki Warszawskiej. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuował naukę na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej, gdzie w 1949 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera chemii.

Już od 1948 roku Leplawy związany był zawodowo z Politechniką Łódzką, co zaowocowało jego dalszym rozwojem akademickim. W 1957 roku otrzymał stopień naukowy kandydata nauk chemicznych, który w obecnych czasach jest równoważny doktoratowi. Warto zaznaczyć, że jego nauczycielem był znany profesor Osman Achmatowicz, mający wielu utalentowanych uczniów w dziedzinie chemii organicznej.

Leplawy miał także możliwość poszerzenia swoich horyzontów jako stypendysta British Council, odbywając staż (1957–1959) w renomowanym laboratorium profesora George’a W. Kennera w University of Liverpool, specjalizującego się w chemii peptydowej. Po powrocie do Polski, w 1964 roku uzyskał stopień docenta (aktualnie dr hab.), a w 1977 roku został profesorem.

W latach 1960–1998 był wykładowcą chemii oraz technologii środków leczniczych, a także kierował specjalizacją Technologii Lekkiej Syntezy Organicznej. Jego prace badawcze koncentrowały się głównie na chemii i biologii peptydów, w której to dziedzinie był jednym z pionierów w Polsce. Do jego osiągnięć należy 110 publikacji, patentów oraz raportów dla przemysłu farmaceutycznego, z których wiele miało istotne znaczenie w praktyce. Dodatkowo, Leplawy wypromował 11 doktorów.

Od 1972 roku aż do przejścia na emeryturę w 1992 roku, pełnił funkcję kierownika Instytutu Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej. W latach 1967–1976 sprawował również funkcję prodziekana Wydziału Chemicznego przez cztery kadencje. Co więcej, był przewodniczącym Rady Instytutu Technologii i Chemii Leków Akademii Medycznej w Łodzi w latach 1988-2002.


Oceń: Mirosław Leplawy

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:20