Ludwik Miklaszewski, urodzony 17 sierpnia 1869 roku w Kostrzynie, a zmarły 23 lipca 1931 roku w Poznaniu, był osobistością znaczącą w historii Polski. Był nie tylko wybitnym mistrzem krawieckim, ale również aktywnym działaczem społecznym i politycznym.
W swoim życiu politycznym, Miklaszewski pełnił rolę posła na Sejm II kadencji w II Rzeczypospolitej, reprezentując Związek Ludowo-Narodowy. Jego działania na rzecz społeczności oraz wpływ na politykę krajową podkreślają jego wkład w rozwój społeczeństwa polskiego w tym okresie.
Życiorys
Ludwik Miklaszewski, syn krawca, od najmłodszych lat angażował się w działania społeczne. Jego działalność zaczęła się w okresie służby wojskowej w armii pruskiej, gdzie stacjonował w Kilonii. W tamtej chwili zaangażował się w tajną polonijną organizację, co świadczyło o jego silnym poczuciu tożsamości narodowej. Po zakończeniu służby w wojsku, kontynuował tę działalność, tym razem jawną.
Po pewnym czasie spędzonym w Berlinie, gdzie nie tylko doskonalił swoje umiejętności, ale także działał w środowisku polonijnym, w 1900 roku podjął decyzję o przeprowadzce do Poznania. To właśnie tam założył swoją firmę „Pracownia Ubiorów Męskich i Skład Sukna”, która szybko stała się jednym z największych przedsiębiorstw krawieckich w Wielkopolsce.
Miklaszewski aktywnie uczestniczył w organizacjach zajmujących się rzemiosłem. Pełnił funkcję przewodniczącego Towarzystwa Młodych Przemysłowców, a później uzyskał tytuł prezesa honorowego tej organizacji. Był także starszym cechu krawieckiego i przewodniczył Polakom w Izbie Rzemieślniczej. Już w 1906 roku, gdy został wybrany do Izby, postulował o równouprawnienie kobiet, co wskazywało na jego nowatorskie myślenie oraz zaangażowanie w równość społeczną.
W trakcie powstania wielkopolskiego, dzięki decyzji Naczelnej Rady Ludowej, został mianowany komisarzem Izby Rzemieślniczej. Jego działania przyczyniły się do szybkiego przejęcia tej instytucji przez Polaków, co miało duże znaczenie w kontekście narodowego zjednoczenia.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Miklaszewski został pierwszym polskim burmistrzem Kostrzynia. Działał również jako członek Rady Nadzorczej Banku Przemysłowców oraz członek prezydium Naczelnej Rady Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Warto zauważyć, że należał do Związku Ludowo-Narodowego, co potwierdzało jego zaangażowanie w działalność polityczną i społeczną.
W 1928 roku został wybrany do Sejmu z Listy Katolicko-Narodowej. Jednak dwa lata później, w 1930 roku, jego stosunki z endecją uległy pogorszeniu. Wówczas zaczynał poszukiwać utworzenia apolitycznej organizacji rzemieślniczej, która zarazem miała wspierać działania Piłsudskiego. W swoim działaniu wyrażał także sprzeciw wobec tzw. sprawy brzeskiej, co podkreślało jego aktywność polityczną.
Ludwik Miklaszewski zmarł po krótkiej chorobie, a jego ostatnie chwile spędzone były na ziemi, którą tak bardzo cenił, zyskały zasłużoną uwiecznienie przez pogrzeb w Kostrzynie.
Rodzina
Ojcem Ludwika Miklaszewskiego był krawiec Tomasz Miklaszewski, natomiast jego matką była Marianna z Kwiatkowskich. Ludwik ożenił się ze Stefanią Rutkowską i doczekał się pięciu synów oraz dwóch córek, tworząc liczną rodzinę.
Warto także wspomnieć o jego bracie, Jan Miklaszewski (1885-1954), który w latach 1905-1920 prowadził warsztat krawiecki w Berlinie. Oprócz działalności krawieckiej, Jan był również zaangażowany w życie kulturalne, prowadząc bibliotekę Związku Towarzystw Polskich w Berlinie. Po przeniesieniu się do Poznania stał się aktywnym działaczem rzemieślniczym oraz założycielem Związku Cechów Krawieckich.
W 1935 roku Jan osiedlił się w Szklarskiej Śląskiej, gdzie spędził resztę swojego życia aż do swojej śmierci, kontynuując tym samym tradycję rzemiosła i zaangażowania w lokalną społeczność.
Przypisy
- Miklaszewski Ludwik 1869-1931. Biblioteka sejmowa. [dostęp 20.02.2017 r.]
- a b c d e f g Jerzy Pietrzak: Ludwik Miklaszewski. [w:] Internetowy Polski Słownik Biograficzny [on-line]. Narodowy Instytut Audiowizualny, 1976. [dostęp 17.02.2017 r.]
Pozostali ludzie:
Roman Szymański (dziennikarz) | Leon Filary | Mirosław Leplawy | Roman Szymański (zawodnik MMA) | Antoni Ludwiczak | Stanisław Powalisz | Edward OrlickiOceń: Ludwik Miklaszewski