Sierpień 3, 2018 | ms
Aktualna informacja w sprawie Oczyszczalni Ścieków w Skałowie

Uprzejmie informujemy, że dobiegają końca prace związane z konserwacją reaktora biologicznego nr 1 na Oczyszczalni Ścieków w Skałowie. Reaktor nr 1 pozostanie wyłączony z eksploatacji na czas konserwacji, których zakończenie planowane jest na początek przyszłego tygodnia.

Jednocześnie informujemy, że reaktor biologiczny nr 2 na obiekcie Oczyszczalni Ścieków w Skałowie działa, wszystkie urządzenia są sprawne.

Dnia 2 sierpnia br. odbyła się na obiekcie Oczyszczalni Ścieków w Skałowie kontrola przedstawicieli Zarządu Zlewni Wody Polskie w Poznaniu. Zakład pozostaje w stałym kontakcie z pozostałymi służbami.

Zapewniamy mieszkańców, że dokładamy wszelkich starań, aby w trybie bezzwłocznym usunąć uciążliwości spowodowane konserwacją reaktora nr 1. Za wszystkie niedogodności przepraszamy.

Zakład Komunalny

25 komentarzy
 • Porażający był ton wypowiedzi władz Kostrzyna podczas sesji – to tylko awaria, a awarie się zdarzają i zdjęcie śniętych ryb na jeziorze (oczywiście w innej gminie). Radni byli zaskoczeni, że ta oczyszczalnia jest biologiczna (że ociek i duża ilość ścieków z szamb mogą jej szkodzić), ale nie zapytali ile metrów tych gorszych ścieków trafia na zlewnię w Kostrzynie. A przecież jest TO JEST POLITYKA TYCH WŁADZ. Taniej na zlewni w Kostrzynie o 3 złote niż w Swarzędzu i wydawanie koncesji na wywóz ścieków zamiast budowy kanalizacji, byle kasa do ZK wpływała. Jest wolny rynek, więc szambiarz bierze tyle samo od mieszkańca Siekierek i Paczkowa. Nikt tego nie sprawdza, bo nie ma jak. Teraz, gdy jedzie do Swarzędza i ma drożej to podnosi ceny.
  Czy rada kontroluje ilość wydawanych koncesji? Jeśli ludzie się nie meldują, to na jakiej podstawie koncesje są wydawane? Ilość koncesji powinna spadać, bo wybudowano w ciągu ostatnich 10 lat wiele kilometrów kanalizacji, jakość ścieków na oczyszczalni powinna się poprawiać, a jak wygląda to w gminie Kostrzyn – REAKTORY BIOLOGICZNE WYSIADŁY.

  • Dodam, koszt budowy reaktora 32 miliony złotych (wg projektu). Kto za to zapłaci? Kto zapłaci za bezmyślną politykę tych władz?

  • Czyli proceder nielegalnego zrzutu ścieków na oczyszczalnie w Skałowie kwitnie, a gmina nic z tym nie robi, jeszcze pomaga określając duże limity dla przewoźników i zacierając ręce, że kasa wpływa do Zakładu Komunalnego (a może nie tylko). Stworzyli warunki do procederu. Reaktor biologiczny nie wytrzymał. Tak się kończy pazerność i głupota. Duże koszty usunięcia awarii i afera.

  • Mieszkaniec 7fe091

   Zachowanie niektórych radnych jest dziwne, np Wojciechowski na facebooku gminy broni burmistrza i obwinia Zakład Komunalny, zamiast zapytać burmistrza, dlaczego nie zgłosił awarii do WIOŚ, bo to jest ustawowy obowiązek burmistrza, a nie ZK. Art. 379 Prawo ochrony środowiska https://www.arslege.pl/czynnosci-kontrolne/k67/a13760/ i oczywiste jest, że ustawowo odpowiedzialny jest burmistrz.
   Jeśli pan nie zna przepisów, to po co pan się pcha do rady?
   Radny Hojeński natomiast na sesji zaproponował oddanie gminnej gospodarki wodno-lkanalizacyjnej Aqanetowi – czyli stawki o 3 złote wyższe za odbiór 1 metra ścieków, niż są obecnie dla mieszkańców gm. Kostrzyn.
   Za durne pomysły temu panu już podziękujemy!

   • Przeglądałem wpisy na facebooku i oniemiałem. ktoś posługuje się kontem „Gmina Kostrzyn” i atakuje mieszkańców z imienia i nazwiska, jak troll. Wygląda na to, że posłużono się też fikcyjnym kontem Kasia Katarzyna, podpuściła Fetor. Takich kont fikcyjnych widzę kilka. Zawsze biją brawo burmistrzowi!
    Ludzie uważajcie! Jesteście manipulowani!

 • Okazuje się, że gmina Kostrzyn sama naraziła reaktor oczyszczalni biologicznej na zbyt duże obciążenie ściekami z zewnątrz. Ludzie piszą o procederze zrzutu ścieków na kostrzyńską oczyszczalnię: http://www.gloswielkopolski.pl/strefa-agro/wiadomosci/a/siekierki-wielkie-scieki-z-oczyszczalni-trafiaja-do-rzeki-mieszkancy-sa-oburzeni-wideo,13386240/

 • Krzysztof Urycki 0f905c

  Do Rodaka

  Nie wszyscy radni byli za.

  • Jeden radny wstrzymał się od głosu, to jest pryszcz (i nie liczy się w głosowaniu), przecież w obliczu nieskanalizowanej do końca gminy, kostrzyńscy radni o pierwszeństwo mieszkańców gminy nie zawalczyli. Wystarczył im głos burmistrza.
   „Zastępca Burmistrza p. Waldemar Biskupski poinformował, że biorąc pod uwagę
   przepustowość oczyszczalni ścieków w Skałowie istnieje możliwość przyjęcia dodatkowej
   ilości ścieków dowożonych spoza gminy Kostrzyn. W związku z możliwościami
   technologicznymi, zezwolono na przyjmowanie ścieków (odcieków) z terenu składowiska
   odpadów w Rabowicach.”

  • Nie wiem czy brak zdania w te sprawie to powód do dumy ;p

   • Burmistrz Matysek – absolwent Ochrony Środowiska na UAM wystawił sobie opinię!
    W rzeczce Kopla prócz bakterii nic już nie żyje.

 • Głośno myśląc... 659fd3

  1 sierpnia 2018
  .
  Zakład Komunalny informuje, że „w związku z koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych reaktora biologicznego na obiekcie Oczyszczalni Ścieków w Skałowie woda w rowie melioracyjnym i rzece Kopli może charakteryzować się zmienioną barwą oraz nieprzyjemnym zapachem. …Konieczność wykonania prac na obiekcie Oczyszczalni ma na celu poprawę jakości ścieków oczyszczonych.” Więcej: http://zkkostrzyn.pl/?p=768
  .
  2 sierpnia 2018:

  Na obiekcie Oczyszczalni Ścieków w Skałowie odbyła się kontrola przedstawicieli Zarządu Zlewni Wody Polskie w Poznaniu. Link do pisma: https://drive.google.com/file/d/1Ax1dxfF-uLPpwHlfockV7qNAu9zWDxoM/view?usp=sharing
  .
  3 sierpnia 2018 r.
  Zakład Komunalny informuje, że „dobiegają końca prace związane z konserwacją reaktora biologicznego nr 1 na Oczyszczalni Ścieków w Skałowie. Reaktor nr 1 pozostanie wyłączony z eksploatacji na czas konserwacji, których zakończenie planowane jest na początek przyszłego tygodnia” Więcej: http://zkkostrzyn.pl/?p=770
  .
  06 sierpnia 2018
  .
  „Burmistrz potwierdził awarię oczyszczalni ścieków w Skałowie. Choć jednak uciekał od słowa „awaria” w opisowe wyrażenia typu „spadek wydolności”, uszkodzony został element napowietrzający. Stało się to 25 lipca. W poniedziałek trzeba było jechać po nową część trzeba pojechać do Austrii. Montaż tej części rozpocznie się we wtorek wieczorem. W środę rano spuszczanie brudnych ścieków do Kopli powinno całkowicie ustać” Więcej: https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/f_3
  .
  Co kryje prawda?

 • Właściciel d8f81d

  Niewątpliwie działki w Siekierkach straciły swój urok. Kto teraz zechce kupić coś przy ścieku? Czy burmistrz zapłaci odszkodowania właścicielom działek? Tym z Siekierek, Gowarzewa itd. Czy gmina Kleszczewo nie obciąży Kostrzyna kosztem oczyszczania Kopla? Wydaje się, że ten burmistrz jest przypadkowy, bawi się i cieszy, że przytrafiła mu się gradka, ale zamiata pod dywan ważne dla gminy tematy. Prędzej czy później wszystko wyjdzie i ktoś za to zapłaci!

 • Mieszkanka 527a2a

  Może nadszedł czas, by co poniektórzy przejrzeli na oczy i zobaczyli, że w tej Gminie nie wszystko jest takie różowe jak próbuje nam wmawiać obecna władza. Świat nie kończy się na Kostrzynie i jak widać ludzie poza nim borykają się z niewygodnymi problemami, które jako psujące wizerunek łaskawie panujących, są zamiatane pod dywan.

 • To nie pierwsza taka sytuacja, gdzie ścieki idą do rowu a burmistrz gminy straszy ludzi.. Wieś Drzązgowo miała być podłączona do przejmowanej od agencji oczyszczalni w Gułtowach, taki był wniosek. Kolektor miał być wykonany za pieniądze agencji. Niestety. Burmistrz zrezygnował z kolektora, bo nie przygotował projektu na czas. Ścieki odprowadzał do rowu, z dziurawego szamba znajdującego się na terenie należącym do gminy.

 • Głośno myśląc... 659fd3

  Obraz mówi więcej niż tysiąc słów – stan rz. Kopli z 03.08.2018 https://www.youtube.com/watch?v=lX__gWqTg7s&feature=youtu.be

 • Głośno myśląc... 659fd3

  „…Gmina Kostrzyn informacje o sytuacji udostępniła na swojej stronie dopiero 1 sierpnia, a więc kiedy sprawę zgłosili mieszkańcy. Z naszych informacji wynika, że sytuacja na rzece Kopla została przedstawiona odpowiednim organom z ochrony środowiska, które zamierzają się sprawą zająć w najbliższym czasie. – Kluczowe jest czy pozwolenie wodnoprawne, które posiada oczyszczalnia, czy zezwala na to, by zrzucać do rzeki ścieki, niespełniające określonych norm w takich sytuacjach – mówi jeden z naszych rozmówców. K. Czechowska zapewnia, że o wszystkim odpowiednie instytucje zostały poinformowane o sytuacji, a także oczyszczalnia wszystkie pozwolenia posiada. Ale zgłoszenie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Wody Polskie wpłynęło dopiero wczoraj (tj. 02.08.2018r.) – W warunkach decyzji pozwoleń wodnoprawnych nie znajdują się zapisy o awaryjnym zrzucie ścieków – mówi Grażyna Husak-Górna z RZGW Poznań. Dodaje przy tym, że z rozporządzenia Ministerstwa Środowiska wynika, że w czasie awarii urządzeń dopuszczalne wskaźniki zanieczyszczeń podwyższa się maksymalnie do 50 procent.”

  Czytaj więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/strefa-agro/wiadomosci/a/siekierki-wielkie-scieki-z-oczyszczalni-trafiaja-do-rzeki-mieszkancy-sa-oburzeni-wideo,13386240/

  Relacja Mieszkańca: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Mieszka%C5%84c%C3%B3w-So%C5%82ectwa-Siekierki-201126407352978/?modal=admin_todo_tour

-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzydzieści + = trzydzieści pięć