Maj 8, 2018 | ms
Pobiedziska mają własną komunikację – na dodatek darmową

Od środy mieszkańcy Pobiedzisk i okolic mogą korzystać z komunikacji, którą uruchomiła gmina. Autobusy kursują na trzech liniach – z Pobiedzisk do Tuczna, Łagiewnik oraz Gołunia i Kociałkowej Górki.

– Temat komunikacji gminnej w Pobiedziskach do roku 2016 nie był poruszany wcale. Po terenie gminy poruszały się autobusy PKS dowożące dzieci do szkoły lub też przejeżdżały pojedyncze publiczne lub prywatne linie autobusowe. Działała również linia autobusowa Poznań – Tuczno. Sytuacja zmieniła się w roku 2016 kiedy to władze gminy Pobiedziska z Burmistrzem Dorotą Nowacką oraz gminy Swarzędz z Burmistrzem Marianem Szkudlarkiem, postanowiły przygotować założenia i równolegle złożyć niezależne wnioski o dofinansowania, w ramach których obie gminy zaplanowały zakup autobusów, budowę modernizację węzłów przesiadkowych – informuje Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska.

– Gmina Pobiedziska stworzyła koncepcję kompleksowego wniosku o dofinansowanie, który w swych ramach zawierał między innymi: budowę miejsc parkingowych, przebudowę i budowę dróg, chodników, ścieżek rowerowych oraz zakup nowoczesnych autobusów. W trakcie opracowywania koncepcji wniosku i jego podstawowych założeń 17 maja 2016 r. Gmina Pobiedziska podpisała list intencyjny z Gminami: Swarzędz, Kostrzyn i  Czerwonak. Pół roku później Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – pozytywnie ocenił złożony wniosek o dofinansowanie, tym samym przyznając Gminie Pobiedziska ponad 28 mln dofinansowania, w tym ponad 5,5 mln zł na zakup trzech autobusów. 30 grudnia 2016 r. podpisano umowę o dofinansowanie. W tym czasie trwały już rozmowy z Zakładem Komunalnym Sp. z o.o. w Pobiedziskach zmierzające do podpisania umowy o świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego, które sfinalizowane zostały w marcu 2018 roku. Podpisana umowa określa zasady świadczenia usługi transportu zbiorowego w tym termin rozpoczęcia, który wskazano początek maja 2018 r. Autobusy komunikacji gminnej kursować będą na liniach o numerach od 472 do 476 – wyjaśnia Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska.

W środę na drogi Pobiedzisk i całej gminy wyjechały trzy autobusy, które w dni robocze kursować będą na trzech liniach autobusowych: 472 z Pobiedzisk do Tuczna, 473 z Pobiedzisk do Łagiewnik oraz linia okrężna nr 476 z Pobiedzisk do Gołunia i Kociałkowej Górki:

 

Linia 472:

Pobiedziska Szkoła – Pobiedziska Różana – Pobiedziska Zielona – Pobiedziska Stacja – Pobiedziska Goślińska – Nadrożno – Złotniczki – Wronczyn Szkoła – Wronczynek – Stęszewko – Stęszewko Nadleśnictwo – Tuczno Pętla

Linia 473:

Pobiedziska Szkoła – Pobiedziska Różana – Pobiedziska Zielona – Pobiedziska Stacja – Pobiedziska Orlik – Pobiedziska Węgorzowa – Pomarzanowice – Pomarzanki – Łagiewniki Sklep – Łagiewniki Wieś – Łagiewniki Pętla

Linia 476:

Pobiedziska Stacja – Pobiedziska Poczta – Pobiedziska Różana – Pobiedziska Szkoła – Pobiedziska Klasztorna – Bociniec – Borówko – Gołuń – Czachurki – Wagowo – Kociałkowa Górka – Kapalica – Pobiedziska Szkoła – Pobiedziska Różana – Pobiedziska Zielona – Pobiedziska Stacja.

 

Co ciekawe przejazdy gminną komunikacją są darmowe.

Zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Pobiedziska Doroty Nowackiej komunikacja gminna do końca grudnia 2018 r.  jest bezpłatna – informuje Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska.

Na dodatek w środę dla pierwszych pasażerów przygotowała niespodzianki. W godz. od 9 do 14 w każdym autobusie dla pierwszych 40 osób czekały upominki.

Gmina Pobiedziska ma w planach rozbudowę linii i uruchomienie nowych połączeń. Po zakończeniu przebudowy drogi powiatowej uruchomiona zostanie linia nr 474 z Pobiedzisk przez Kocanowo do Latalic. Z kolei najpóźniej we wrześniu uruchomione zostaną kolejne  linie, m. in. nr 475 z Pobiedzisk przez Pobiedziska Letnisko i Promna do Jerzykowa.

Janusz

2 komentarze
-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sześć + jeden =