Wrzesień 15, 2017 | ms
Program BadamyGeny.pl w Gminie Kostrzyn

Gmina Kostrzyn wraz z Uniwersytetem Warszawskim planuje przebadać wszystkich mieszkańców Gminy Kostrzyn pod względem występowania w organizmie mutacji genów, które mogą w przyszłości wywołać chorobę nowotworową

Głównym celem Programu BadamyGeny.pl jest przedstawienie jego uczestnikom zalecanych działań ochronnych uwarunkowanych własnym ryzykiem zachorowania, określanym na podstawie danych medycznych, rodzinnych i badań genetycznych, zgodnie z rekomendacjami towarzystw medycznych – wyjaśnia profesor Krystian Jażdżewski. Aktualny plan badań profilaktycznych nie uwzględnia osobistej sytuacji konkretnego pacjenta np. obciążenia rodzinnego chorobą nowotworową. Zbadanie indywidualnego ryzyka zachorowania na raka, pozwoli na skuteczniejszą profilaktykę, również dla osób, które dzisiaj umierają przed osiągnięciem wieku, w którym typowo rozpoczynamy prewencję.

Zależy nam, by znaleźć pacjentów o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka, a w efekcie nie dopuścić u nich do rozwoju choroby lub wykryć ją na początkowym etapie – mówi doktor Anna Wójcicka. Dlaczego to ważne? Bo nowotwory dziedziczne rozwijają się znacznie wcześniej – chorujemy w wieku 35-40, nie 70 lat. Znalezienie zmian nowotworowych na początku choroby jest kluczowe dla jej skutecznego wyleczenia. Dlatego tak ważne jest, by każdy z nas znał swoje ryzyko zachorowania na raka i został objęty właściwą profilaktyką.

Planowane są spotkania z mieszkańcami, organizacjami społecznymi oraz stowarzyszeniami działającymi na terenie Gminy Kostrzyn, podczas których będą m.in. przedstawiane informacje dotyczące badań.

Więcej na stronie www.badamygeny.pl.

Źródło: FB Gmina Kostrzyn

23 komentarze
 • Wyborca2018 399c46

  Wywiad z burmistrzem w STK i jego bajerowanie nt genów to kpina z kostrzyńskich radnych-bezradnych, którzy zostali postawieni pod murem i muszą zaklepać wakacyjne lektury Maliny. To kpina z wszystkich mieszkańców gminy. A co na to śmieszny przewodniczący? Ten gość ma jakiekolwiek pojęcie o tym, za co w świetle prawa jest odpowiedzialny? Dlaczego taki wywiad nie został przeprowadzony właśnie z nim? On nie ma nic do powiedzenia? Czy dostał szlaban? A gdzie ten, który ponoć ma najwięcej do powiedzenia? Zapadł się pod ziemię? Bo nie słyszałem o jego wypowiedziach w tym śliskim temacie i jego jakimś huraoptymizmie. Posłuchajcie tego wywiadu – bełkot Maliny, który nie ma zielonego pojęcia o czymkolwiek, a redaktorzyna STK jak zwykle podnieca się… Koniec jest bliski…

  • Mieszkanka fd4f54

   No to możemy spodziewać się kolejnych szaleństw „jeszcze nie burmistrza Swarzędza”. W STK burmistrz promował badania prywatnej firmy. Był z całą ekipą i redaktorem STK,w Warszawie (na czyj koszt?) i mówi że po wakacyjnej lekturze wpadł na pomysł, jak sfinansować sobie i osobom, które będzie stać, badanie genetyczne, bo jak mówi w STK jego mama miała podejrzenie raka. Po prostu prywata. Kogo będzie stać na to badanie finansowane z budżetu gminy?!!!!! Na 1 osobę trzeba będzie wyłożyć ok. 200 zł. Na zwykłe badania w związku z leczeniem naszych chorób nie mamy kasy, na lekarza specjalistę, a będziemy wyrzucać swoje pieniądze na zwykły kaprys, bo ktoś z ciekawości chce sobie zbadać geny..

   • Oglądałam i słuchałam…”28 września mamy sesję Rady Miejskiej na której podejmiemy uchwałę o przystąpieniu do opracowania ( i wydania pieniędzy) programu ochrony zdrowia (…) i w konsekwencji oczywiście uchwalimy ten program ochrony zdrowia wskazując jednocześnie finansowanie tego programu…” Kurcze – jasnowidz, czy co…

  • Głośno myśląc... 659fd3

   Wyborco2018 – przewodniczący chyba jednak nie bardzo jest zorientowany… Podpowiemy ? 🙂 Art. 19 ust. 2 usg (oraz art. 14 usp) stanowi o najistotniejszym zadaniu (obowiązku i prawie) przewodniczącego rady. Pozostałe kompetencje przewodniczącego zawiera zarówno ustawa samorządowa, ustawa o pracownikach samorządowych oraz i inne przepisy prawa. Zgodnie z art. 24h usg (art. 25c usp) przewodniczący przyjmuje oświadczenia majątkowe radnych (!) – biorąc na siebie odpowiedzialność z tego tytułu. Na przewodniczącym rady ciąży obowiązek nadzoru, w jaki sposób uchwały rady są podejmowane i wykonywane (!) Zgodnie z przepisami art. 54 oraz 55 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej ppsa) karę grzywny można wymierzyć organowi, którego działanie lub bezczynność zaskarżono i który to organ nie zastosował się do obowiązków określonych w art. 54 § 2 ppsa. Wymierzenie grzywny radzie jest środkiem dyscyplinującym aby rada kontrolowała prawidłowość wykonywania obowiązków, także procesowych, przez swojego przewodniczącego (postanowienie WSA w Białymstoku z 11 kwietnia 2006 r., sygn. akt II SA/Bk 171/05, LEX nr 284731).

   • Wyborca2018 399c46

    Zobaczymy w takim razie, jak poradzi sobie przewodniczący z tematem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć w najbliższym czasie, a który może spowodować zachwianie jego dobrych relacji z burmistrzami…Rozpad NOG czy zmiana przewodniczącego?

 • Głośno myśląc... 659fd3

  KTO i DLACZEGO rozpoczyna kampanię informacyjną o projekcie PRZED podjęciem PRZEZ RADĘ GMINY stosownych uchwał? „Gmina Kostrzyn jako pierwsza gmina w Polsce CHCE SFINANSOWAĆ BADANIE WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW pod względem występowania w organizmie mutacji genów, które mogą wywołać raka.” [źródło informacji STK] „Dziś rozpoczynamy KAMPANIĘ INFORMACYJNĄ oraz PRZYGOTOWUJEMY PROCES LEGISLACYJNY, które skończą się tygodniem badań profilaktycznych mieszkańców gminy Kostrzyn!”, „…będziemy we wrześniu i październiku rozmawiać z mieszkańcami (…). W TYM CZASIE BĘDZIEMY również PROWADZIĆ SPRAWY ZWIĄZANE Z UCHWALENIEM przez Radę Miejską Gminy Kostrzyn Programu zdrowotnego w naszej gminie” – źródło informacji FB Gmina Kostrzyn.”

  Mówi się o programie Badamy Geny.pl w Gminie Kostrzyn jak o fakcie dokonanym ! Kto pokrywa koszty kampanii informacyjnej tego programu (wyjazdy, spotkania z mieszkańcami itp)? Sytuacja po raz kolejny pokazuje, że samorząd w Kostrzynie stoi na głowie – władza wykonawcza przejmuje kompetencje władzy uchwałodawczej !

  • Wyborca2018 399c46

   Słaby przewodniczący gwarantem przejmowania kompetencji władzy uchwałodawczej przez burmistrzów… No chyba, że to skrupulatnie zaplanowane działanie… Pierwszy jednak za słaby, więc…

 • Ściema, ściema, ściema…

 • Mieszkaniec 21aa87

  Czyżby budżet gminy w opałach? Panowie znowu się czymś podjarali. A co? kupią badania, bo mają władzę. Tak jak kupili dom katolicki z grzybem na ścianach (na archiwum), zarośniętą działkę budowlana ze śmieciami (na drogę). A czy pytali mieszkańców? Nie.

  • Najlepiej spuścić kotarę milczenia na to co dzieje się wokoło, próbując zaistnieć owym projektem. Każdy, kto ma odrobinę zielonego pojęcia nie da się wpuścić w MALINY 😉

  • Wyborca2018 399c46

   A gdzie w tym całym zamieszaniu rada i jej przewodniczący. No chyba, że jego bieganie to nie tylko leczenie osobistych kompleksów, ale także sposób, żeby udawać, że się czegoś nie dostrzega (jak burmistrza=maliny po pomnikiem…)

 • Głośno myśląc... 659fd3

  „Coraz częściej można znaleźć oferty testów genetycznych, dotyczące chorób onkologicznych. Bazują na zakorzenionym lęku przed rakiem, ale czy rzeczywiście potrafią określić ryzyko zachorowania? (…) Genetycy-onkolodzy stawiają sprawę jasno – zaledwie 10 proc. nowotworów ma podłoże genetyczne.(…) Trzeba jednak bardzo uważać z robieniem testów genetycznych na własną rękę, gdyż niektóre z nich nie mają żadnej wartości.” Artykuł tutaj: http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,17651968,Badania_genetyczne__Nie_daj_sie_naciagnac.html

 • termoizolator hali widowiskowo - sportowej fca092

  W temacie informacji napisane jest, że gmina chce z UNIWERSYTETEM WARSZAWSKIM prowadzić badania. Zajrzałem na stronę http://www.badamygeny.pl o w zakłądce https://badamygeny.pl/o-nas mozna przeczytać: „WARSAW GENOMICS
  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” sp. k. Centrum Nowych Technologii UW. W materiale STK można usłyszeć http://telewizjastk.pl/7345,burmistrz-gminy-kostrzyn-w-warszawie , że gmina chce sfinansowac badania.
  Co to oznacza ? Że gmina chce z naszych podatków sfinansować badania prowadzone de facto przez prywatną firmę.

  • Mieszkanka fd4f54

   Gmina wyda pieniądze na testowanie przez firmę nowego badania, my jako króliki doświadczalne dostarczymy dane o naszych genach, a dostaniemy w zamian zaproszenie na mammografię piersi lub usg prostaty, które teraz dla grup ryzyka są bezpłatne. Reasumując: nie otrzymamy nic więcej niż to, co teraz możemy mieć korzystając z rozsyłanych zaproszeń na bezpłatne badania lub prosząc lekarza o skierowanie na to badanie, bo w rodzinie mamy przypadki raka. I kto ma na tym interes?

 • [Komentarz usunięty ze względu na treść]

  • termoizolator hali widowiskowo - sportowej fca092

   [Komentarz usunięty ze względu na nawiązanie do komentarza usuniętego ze względu na treść :)]

 • Ambitny program za prawie 7 000 000 złotych (bez oczywistych zniżek) – jestem ciekawy źródeł finansowania ;p

  Swoją drogą dodam, że koszt budowy tunelu (wg. Burmistrza niezbędnej dla Gminy inwestycji możliwej do realizacji – teraz albo nigdy) to koszt 13 000 000 złotych.

 • Zdzisława 802adc

  Spuszczono zasłonę dymną na skandaliczna sprawę budżetu obywatelskiego. Sprytne, zaplanowane działanie. Goebbels byłby dumny.
  NIGDZIE nie jest napisane, że badania będą darmowe.

 • Głośno myśląc... 659fd3

  Ze strony http://www.badamygeny.pl: „Nie planujemy oceniać ryzyka zachorowania na wszystkie nowotwory, ale skupimy się na raku piersi i prostaty. Głównym celem [badania] jest przedstawienie uczestnikom programu zalecanych działań ochronnych (mammografia, USG etc.). U każdego uczestnika badania, analizujemy 14 genów. Dodatkowo, jeśli osoba badana wyrazi takie życzenie (zaznaczając to w formularzu zgody na badanie), analizujemy 56 genów […, które] nie zostaną wykorzystane w prowadzonej aktualnie ocenie ryzyka zachorowania na raka piersi i prostaty […] wykorzystamy je dopiero po wprowadzeniu badanego genu na listę genów rekomendowanych do badania przez towarzystwa lekarskie.” Warto przed zgłoszeniem się na takie badania zastanowić się co DAJEMY, i co OTRZYMUJEMY w zamian.

  • Głośno myśląc... 659fd3

   W każdej rundzie badania analizujemy 600 osób (nie mniej, nie więcej). Oznacza to, że aby wykonać kolejną rundę analizy, trzeba każdorazowo zebrać 600 osób. Taka grupa umożliwia wykonanie pojedynczego badania za 399zł, zamiast 8000zł (typowa cena europejska). Obniżenie kosztu wynika z naszej nowatorskiej metody, w której szukając mutacji u konkretnej osoby, wykorzystujemy informację zawartą w całej puli 600 próbek.

  • Czyli teraz na mammografię wysyłają zaproszenia wszystkim, a po tej selekcji, wyślą poinformowanym, że mają gen i biznes się kręci. Informacja o popycie kluczem do sukcesu.

-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem + dwa =