Lipiec 26, 2018 | ms
Nowe przedszkole w 2020 r.

Gmina Kostrzyn podpisała umowę na realizację zadania dotyczącego oddanie w dzierżawę nieruchomości położonej w Kostrzynie przy ul. Powstańców Wielkopolskich w celu wybudowania budynku i prowadzenia w nim przedszkola publicznego z firmą PPHU MATEO ze Swarzędza.

Budowa przedszkola została zaplanowana na dwa lata i już we wrześniu 2020 r. przedszkole zacznie funkcjonować.

W projektowanym przedszkolu znajdzie się 7 oddziałów. Zasady naboru oraz opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu będą takie same jak te obowiązujące w Przedszkolu Miejskim, działającym przy ul. Średzkiej.

Radni wyrazili zgodę na dzierżawę gruntu przy Orliku na 12 lat.

Źródło, wizualizacja: Gmina Kostrzyn

14 komentarzy
 • Marietta, twoja wiarygodność jest zerowa. Pracownik KO i pedagog – chyba ze Swarzędza. Poza tym gmina wcale nie oszczędzi. Widziałaś umowę z operatorem?
  Dotacja na jedno dziecko w przedszkolu wyliczana jest co roku na podstawie kosztów publicznego przedszkola przy ul. Średzkiej. Wątpliwe by udało się zejść poniżej obecnego poziomu przy zachowaniu wszystkich przepisów, administracja i utrzymanie kosztuje. Zmniejszenie ilości oddziałów to zmniejszenie ilości dzieci, (ilość przez którą dzielimy koszty). Likwidacja kuchni, katering czy nawet firma sprzątająca tego nie wyrówna. W dodatku operator też przedstawi swoje koszty i wystąpi do gminy z roszczeniami i będzie na prawie. Dostanie więcej niż przedszkola niepubliczne. Po co zabierać ludziom w Kostrzynie pracę? Będą mniejsze wpływy do budżetu z tytułu podatków.

 • Jako wieloletni pedagog i pracownik KO uważam, że pan wiceburmistrz od początku chciał tylko takiego rozwiązania, które nie generowałoby kosztów i odciążyło budżet gminy od wydatków (nie na dzieci bynajmniej). Brawo, że potrafił przekonać do tego radnych.

  • Skoro chciał od początku, to dlaczego w 2016 roku wyraźnie na spotkaniu w gminie tego nie powiedział? Nie było wówczas mowy o ograniczeniu kosztów i odciążaniu budżetu albowiem w 2016 roku deficyt nie wynosił 18 mln złotych. Skoro budowanie przedszkola za prywatne pieniądze nie generuje kosztów dla gminy to proszę Pani proszę policzyć ile ten prywatny inwestor otrzyma dotacji środków na prowadzenie przedszkola. Dziwię się Pani, że stoi Pani frontem do pedagogów i kadry przedszkola, którzy będą musieli szukać innej pracy poza przedszkolem gminnym. To przedszkole co prawda będzie publiczne, ale nie samorządowe. Opłaty z pewnością wzrosną – nie piszę tutaj o opłatach ustawowo zapewnionych i ustalonych przez przepisy oświatowe. Nikt za darmo przedszkola nie wybuduje a taka inwestycja musi się zwrócić. Zarobi prywatna osoba. Gmina oszczędza kosztem etatów dla nauczycieli.

 • Nauczyciele ze Średzkiej uciekają, bo boją się „propozycji” nowego operatora, bo wiadomo, że na Średzkiej zatrudnienie zmniejszy się o połowę. Krąży wieść, że już trzy świetne nauczycielki odchodzą, ciekawe kogo zatrudni prywatny inwestor. Pewno desperatów bez doswiadczenia, którzy przy najbliższej okazji wyniosą sie jak wielu innych w Swarzędzu. Swoją drogą ten operator to podobno jakiś były tapicer ze Swarzędza.

 • Ambrozja 342a2b

  Aniu gdzie zaoszczędzone te pieniądze? Czy ten prywatny operator będzie budował i prowadził przedszkole za darmo? Skoro gmina przekazuje pieniądze z dotacji można było przynajmniej 1 milion otrzymać dofinansowania ze środków zewnętrznych, to gdzie te oszczędności? Prawda jest taka że gmina musiała wydzierżawić grunt, ponieważ deficyt w gminie to prawie 20 milionów złotych. Skoro prywatny operatu może wybudować przedszkole, to jedyna opcja jest taka, że wygrała opcja obiecanego w wyborach przedszkola, a że pieniędzy zabrakło w budżecie i wszystko jest POukładane, gdyż bliźniak tak chciał i przynosi opcję swarzędzką do Kostrzyna to nic dziwnego. Poza tym jakie wrażenie robi budynek Pani Aniu? Normalna kostka – tania w budowie, nie pasująca do budynku Gimnazjum/obecnie SP2:) Widziałam lepsze przedszkola. Po jednym obrazku wyciąga Pani takie wnioski. Chyba, że ma Pani bezpośredni dostęp do projektu. Ale szumu nie ma. Poza tym mieszkańcy piszą ponieważ na stronie internetowej urzędu gminy nie ma takiej możliwości. Dzieci będą miały teraz cykliczną zmianę pedagogów, obiady z cateringu czyli restauracji, a kadra obecnego przedszkola może zostać zwolniona i możliwość sprawowania nadzoru nad takim Przedszkolem może być ograniczona oraz rodzice mogą mieć mniej do powiedzenia. Powtórzę… Wystarczy pomyśleć skoro ktoś wybuduje przedszkole i ma dzierżawę na 12 lat to za darmo tego nie robi. I zarobić musi.

  • Masz rację. Operator musi zarobić, dla idei nie podejmuje takiego przedsięwzięcia. A na czym, a właściwie na kim zarobi? Na nauczycielach, którym zaproponuje najniższą krajową, na braku kuchni i utrzymaniu jej personelu, bo za catering zapłacą przecież rodzice. A słyszałam też, że z przedszkola na Średzkiej rejterują najlepsi nauczyciele.

 • Rewelacyjne informacje! I ładnych parę milionów dla budżetu zaoszczędzimy. Mam wrażenie, że niektórym w tej gminie nie da się dogodzić, dziwnym trafem zazwyczaj na tym właśnie portalu wylewa się żółć. Sam budynek robi kapitalne wrażenie, oby znalazło to odzwierciedlenie w rzeczywistości!

  • Wprowadzasz w błąd! Nie zaoszczędziliśmy, bo nie wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie, nawet tego 1 000 000 zł.
   Umowa z operatorem to coś w formie lizingu. Operator bierze kredyt, a gmina go pośrednio spłaca i ponosi koszty zysku operatora – czyli za budowę tego budynku zapłacimy z nawiązką. Zapłacimy też odprawy zwalnianym pracownikom.
   Takie umowy z operatorami zawierają gminy, które są zadłużone po uszy i same nie mogą skorzystać z kredytu. Kredytują budowę przez operatora, ale w sumie to wychodzi drożej.

  • Aniu przeczytaj mój wpis. Budynek rodem projekt kostka z PRL. Będzie wybudowany najtańszym kosztem. Nie wiem co cię w tym fascynuje. Jeden obrazek? A co będzie w środku? Kino sala multimedialna? A plac zabaw kto wyposaży? Gmina czy inwestor? Ten ostatni zwróci się o dofinansowanie do gminy i kasę dostanie. Przez 12 lat inwestor dostanie od gminy ładnych parę milionów.

 • Ambrozja 342a2b

  Narobili deficytu i przedszkola za 5 mln nie mogą wybudować. Wystarczy przemnożyć wysokość dotacji na dziecko ilość dzieci i wyjdzie spora kwota. A tak opcja swarzędzka będzie zarabiać. A bliźniak chwali się że będzie nowe przedszkole publiczne. Wystarczy pomyśleć skoro ktoś wybuduje przedszkole i ma dzierżawę na 12 lat to za darmo tego nie robi. I zarobić musi.

 • Pożyjemy, zobaczymy. W ościennych gminach rodzice jakoś zachwyceni nie są, bo praktycznie co roku dzieci mają nowe wychowawczynie. Po prostu przychodzą na przeczekanie i uciekaja jak tylko nadarzy sie okazja.Ale o tym sie nie mówi

 • Mieszkaniec af173f

  Super informacja 🙂

-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden + siedem =